Koniec z nudą! Ucz się inaczej

Koniec z nudą! Jeśli zazwyczaj ucząc się słówek, tworzysz kolorowe listy – tym razem ułóż z nich wiersz.
Jeżeli Twoja standardowa lekcja gramatyki polega na czytaniu podręcznika i robieniu ćwiczeń – tym razem obejrzyj dwie krótkie lekcje na YouTube na ten temat, a potem sam stwórz sobie ćwiczenia.

Czy powyższe przykłady to zamiana „złych” metod nauki na „dobre”?
Absolutnie nie! Nie ma złych metod. Każda jest dobra, jeśli przynosi efekty. U Ciebie, rzecz jasna. Warto zadać sobie pytanie co lubię ja i co lubi ludzki mózg. Szukać różnych metod i wybierać.

SURPRISE !

Dzisiaj jednak chciałabym skupić się na ważnym aspekcie działania naszego mózgu – on kocha zmiany! A konkretniej – uwielbia zaskoczenie. Dlatego zachęcam Cię dzisiaj do zaskoczenia samego siebie. I właściwie nie tylko dzisiaj. Zadbaj o rutynę w nauce, o nawyki – dzięki temu mniej energii stracisz na planowanie, motywowanie się itd.

A potem, do swojej rutyny, raz na jakiś czas wprowadź nowy element. Coś zaskakującego. Coś śmiesznego, dziwnego. Cokolwiek, co Ci przyjdzie do głowy.

Oto kilka pomysłów :

  1. Czytaj na głos własne notatki parodiując jakąś postać (może to być konkretna osoba albo typ osoby, np. głos staruszka albo głos Twojego ulubionego komentatora sportowego)
  2. Zamiast poszukać gotowej listy słówek z wybranego zakresu, znajdź kilka artykułów na ten temat. W języku, którego się uczysz oczywiście. I wydobądź słownictwo z tych tekstów. Możesz przepisać całe zdania, a potem dopiero z nich wyodrębnić słowa.
  3. Przetłumacz ulubioną piosenkę i nazwij użyte w niej czasy lub tryby.
  4. Wypisz na małych kartkach kilka ulubionych wyrażeń, np. motywacyjnych i przyklej je w miejscach, w których często przebywasz – tak, żeby rzucały Ci się w oczy. Np. na lodówce, na drzwiach, nad biurkiem, naprzeciwko WC… ?

Czekam na Wasze propozycje! Co zaskoczyłoby Twój mózg? ?

Polecam Wam również lekturę najnowszego wydania czasopisma Français Présent, wydawnictwa Colorful Media. Wiele z Was z pewnością zna ten magazyn do nauki języka francuskiego. W najnowszym wydaniu znajdziecie mój artykuł. Polecam w nim 7 świetnych kanałów na YouTube. Wszystkie treści we FP są po francusku, a lekturę ułatwiają słowniczki. Niektóre artykuły są również dostępne w wersji audio.

Dodaj komentarz