10 podcastów (p)o francusk(u)im

Słuchanie języka i ciekawostek o nim jest jedną z najlepszych możliwych praktyk na drodze do biegłości językowej. Chcę Ci w tym pomóc, dlatego poniżej przedstawiam Ci 10 świetnych podcastów francuskich o różnej tematyce i różnym stopniu trudności.

C’est parti ! 

Który francuski podcast wybrać?

Kieruj się przede wszystkim tym, co Ci się podoba! Weź pod uwagę treść, głos prowadzącego, dostęp do transkrypcji itp.

Jeśli chodzi o poziom – szukaj odcinków, których słuchanie będzie dla Ciebie wymagające, ale nie przytłaczające. Na te wrażenia składać się będzie nie tylko Twój rzeczywisty poziom języka, ale także Twoja osobowość, tolerancja na wyzwania itp.

Podcasty polskie

1/ Pardon My French podcast do nauki francuskiego

Jedyny taki podcast dedykowany osobom zupełnie początkującym. Jest czas na powtarzanie, jest miły i cierpliwy głos prowadzącej. Nic tylko się uczyć!

2/ Podcast Ach ten francuski

Podcast ma już dwa sezony. Pierwszy liczy 9 odcinków. W każdym z nich Marta porusza różne tematy głównie z obszaru słownictwa. Miesza polski i francuski. Klasa! Bardzo polecam osobom na każdym poziomie.

3/ Przerwa na francuski

Aga o francuskim lubi mówić krótko i na temat. Jako, że nagrała zapowiedź swojego podcastu (poniżej), oddam jej po prostu głos!

4/ Francuski w dialogach

Podcast, który nagrywam dla Was ja 🙂 Posłuchajcie trailera i sami zdecydujcie czy to coś dla Was!

Podcasty zagraniczne

Dla poziomu podstawowego lub wyżej:

5. Podcast Français Facile

Podcast dostępny na stronie internetowej. Prawdziwy skarb! Wybieracie poziom, temat dialogu i w zestawie dostaje transkrypcję oraz kartę ćwiczeń. A to wszystko zupełnie za darmo!

6. Français Authentique

Nauczyciel nejtiw, tworzy mnóstwo darmowych i wartościowych lekcji języka francuskiego. Gramatyka, słownictwo… czego tu nie znajdziecie!

7. Français avec Pierre

Od razu ciśnie mi się na usta „klasyka gatunku”. Kto już choć trochę uczy się francuskiego w sieci na pewno zetknął się z Pierre. Français avec Pierre to blog, kanał na YouTube, profil na IG i FB oraz oczywiście podcast. Pierre jest prawdziwym nauczycielem z zamiłowania i najtrudniejsze zagadnienia tłumaczy w niezwykle prosty sposób. Mówi powoli i wyraźnie.

Dla poziomu zaawansowanego:

8. Ah Ouais

Dwie siostry: Alison i Samantha. Otwarte głowy, duża dawka humoru. Tematy lekkie i ciekawe. Słownictwo codzienne, naturalne. Aktualnie mój ulubiony podcast po francusku!

9. Parler comme jamais

Podcast o francuskim, prowadzony miękkim głosem. Pełen profesjonalizm. Niestety nie pojawiają się już nowe odcinki, ale warto przesłuchać wszystkie dotychczasowe. Nawet dwa razy!

10. Little Talk in Slow French : Learn French through conversations

Moje niedawne odkrycie, prawdziwa perełka! Prowadząca ma świetną dykcję. Mówi po francusku, angielskim posiłkuje się przy wyjaśnianiu trudniejszych zwrotów. Porusza ciekawe tematy, nie tylko związane z językiem czy kulturą Francji. 

Co dodał(a)byś do tej listy? 🙂

Jeśli chcecie, przygotuję podobny zbiór z podcastami rozrywkowymi.

  • Dialog po francusku

  • Wyjaśnienia użytych konstrukcji

  • Powtórka dialogu

Dodaj komentarz