Francuski YouTube

Praca z krótkim materiałem to świetny sposób na efektywną naukę.
Praca z krótkim materiałem wideo to przy tym jeszcze niemalze gwarancja dobrej zabawy! O ile…? O ile wiemy, jak wybrać albo gdzie szukać.

Dzisiaj pokażę Wam kilka francuskich kanałów rozrykwowych i kilka artystycznych.

Zanim sprawdzisz moje propozycję, chcę Ci przypomnieć o kilku ważnych zasadach, które pomogą Ci czerpać z takiej lekcji radość.

 • pamiętaj, żeby włączyć napisy
 • obejrzyj filmik minimum dwa razy
 • nie staraj się wszystkiego rozumieć, a już tym bardziej zapamiętać
 • zapisuj nowe wyrażenia : staraj się wybierać te, które są dla Ciebie najciekawsze
 • pozwól sobie być ciekawskim : jeśli zastanowi Cię jakieś słówko / uzyta konstrukcja / czas – nie blokuj się i poszukaj czegoś więcej na ten temat!

Dobrze, teraz jestem spokojniejsza 🙂 Bo przecież to będą kanały francuskie, osoby będą mówić szybko i to na początku może przytłoczyć.

Ale ja wierzę, że przy odpowiednim nastawieniu już osoby mające podstawowe pojęcie o języku, mogą wiele wyciągnąć.

Zatem : cierpliwość, dystans i lecimy!

KANAŁY HUMORYSTYCZNE

NORMAN FAIT DES VIDEOS

Norman… Do niego mam chyba największy sentyment. Zaczynał jako wygłupiający sie przed kamerą chłopiec, obecnie kontynuje jako ojciec. Wciąż zabawny, a przy tym przemyca wartościowe myśli. Przykładowe wideo :

si 2020 était humain – gdyby 2020 był człowiekiem

CYPRIEN

Cyprien zaczynał od krótkich, nagrywanych w pokoju filmików pariodiujących rzeczywistość. Bardzo szybko został pokochany. Był zresztą jednym z pierwszych „youtuberów” – kiedy zaczynał, konkurencji prawie nie było.
Dzisiaj poszerzył swoją działalność o m.in. pisanie filmów krótkometrażowych. Warto zajrzeć!

Do nauki polecam przede wszystkim wcześniejsze filmiki tematyczne.
Można zacząć od poniższego:

le style vestimentaires – styl ubierania się

NATOO

Natoo : pół-Francuzka, pół-Polka. Natalia ma specyficzne poczucie humoru (abstrakcyjne, często ironiczne). Coś, co ją wyróżnia to autentyczność i dystans do siebie.
Polecam, mnie nie raz rozbawiła do łez!

la vieillesse – starość

BREF

Bref to kanał już zawieszony, ale seria krótkich filmików „bref” to kopalnia humoru ! Narrator mówi bardzo szybko, za to wideo są krótkie, co może ułatwić przyswojenie. Polecam!

remettre à demain – odkładać na jutro

Obok kanałów przede wszystkim humorystycznych, na youtubie znajdziecie mnóstwo youtuberów serwujących treści łaczących humor z psychologią, sztuką. Trudno je zamknąć w jedną kategorię, ale na potrzeby tego wpisu, przyjmijmy, że są to:

KANAŁY ARTYSTYCZNE

ELEONORES COSTES

Eleonore to moje najnowsze odkrycie. Niezwykle zdolna, młoda dziewczyna. Pisze satyryczne miniscenariusze, a miesiąc temu premierę miał jej pierwszy film krótkometrażowy Le Fantasme. Coś wspaniałego! Być może napiszę o nim osobny post, małą recenzję…

Z krótkich filmików, polecam całą serię GENRE HUMAIN (gatunek ludzki) : dwa sezony po kilka kulkominutowych odcinków.

le pantalon – spodnie

MAUD BETTINA-MARIE

Maud to niezwykła kobieta, młoda mama, aktorka. Na jej kanale znajdziecie zarówno krótkie filmiki humorystyczne, parodiujące codzienność, jak i niezwykle wartościowe odcinki podejmujące tematy społeczne, psychologiczne.


Jest oczywiście wiele innych wartościowych kont, ale myślę, że te stanowią już zdecydowany top.

Dajcie znać, czy znaliście. Polecajcie swoich ulubieńców!

Merci

2 komentarze

 • Myślę, że tutaj, ale też w mediach społecznościowych mogłabyś polecać także filmy francuskie raz na miesiąc albo raz na dwa tygodnie czyli Twoja recenzja a później ewentualnie informacja o tym gdzie dany film można obejrzeć w oryginale lub z napisami. Teraz np. chciałbym zobaczyć film Le bonheur des uns… (w polskim tłumaczeniu „Małe szczęścia”), ale z tego, co widziałem, wszędzie ten film jest dostępny tylko z lektorem. Ciężko wtedy cokolwiek wychwycić.

  Myślę, że jakbyś miała taki cykl z polecanymi filmami, to mógłby się on cieszyć dużym zainteresowaniem, dlatego, że pewnie dużo jest osób, które zarówno uczą się języka francuskiego i lubią oglądać filmy. 🙂

  • Hej Krzysztof!

   Dziękuję za cenne rady 🙂 Pomysłów jest wiele, czasu trochę mniej! Ale stopniowo z pewnością i takie wpisy miałam w planach publikować 🙂

Dodaj komentarz