Francuski (i inne języki) od podstaw – od czego zacząć?

Od czego zacząć naukę języka francuskiego? W tym artykule przedstawię konkretne kroki na dobry początek przygody z francuskim, polecę źródła. Początki są ważne, łatwo się zrazić i poddać. Pomogę Ci pokochać francuski od pierwszego wejrzenia!

NASTAWIENIE I PRZYGOTOWANIE

Początki z językami to z jednej strony duże zasoby energii, zapału, pięknych wizji, a z drugiej strony ogromne wyzwanie. Niezależnie od tak zwanego progu wejścia, początki nauki są trudne. Bo wszystko jest nowe i często na pierwsze efekty i sukcesy trzeba trochę poczekać.

Ogólnie rzecz biorąc

Żeby zapał mnie okazał się słomiany, polecam przestrzeganie tych czterech zasad:

 1. Przez (chociaż) pierwszy miesiąc ucz się codziennie. Nie chodzi o to, żeby codziennie “siadać” na dwie godziny do podręcznika. Chodzi o codzienny kontakt z językiem.

 2. Zaplanuj dobrze pierwsze miesiące nauki. Polecam układ: 2-3 razy w tygodniu 40-90 minutowa lekcja + codziennie słuchanie

 3. Bądź świadomy dlaczego chcesz uczyć się tego języka

 4. Ciesz się samą nauką (Rozsmakuj się w językach! Ale jak? )

Konkretnie rzecz biorąc

Z nauką języka jest jak z wycieczką. Z tą różnicą, że ta przygoda trwa całe życie. Punkty wspólne? Warto się przygotować.

Kliknij na poszczególny tytuł, żeby przeczytać opis.

Najlepiej papierowy podręcznik, który nada rytm Twoim głównym sesjom nauki i będzie podstawą planu nauki.

Polecam serię Gramatyka wydawnictwa Preston Publishing. Tłumaczenie całych zdań, z wyjaśnieniami konstrukcji oraz możliwością słuchania zapewnia niesamowite efekty. Sama m.in. w ten sposób uczyłam się włoskiego i uczę się hiszpańskiego.

Dodatkowych źródeł może być już więcej. Ich rolą jest urozmaicać, być dodatkiem, czymś co dopełni Twoją nową, francuską codzienność. 🇫🇷

W końcu i tak pewnie znasz wszystkie ustawienia na pamięć, więc raczej się nie pogubisz 😉

To jest prawdziwy skarb Internetu! Darmowa wiedza na wyciągnięcie ręki i to w przyjemnej formie. Tylko się nie zakop 🙂 Wybierz tych twórców, którzy naprawdę do Ciebie trafiają.

W dalszej części artykułu polecam konkretne konta.

Szybkie opanowanie podstawowych zwrotów da Ci satysfakcję i poczucie, że “yes, you can!” Frajda, jaką na początku daje wypowiadanie pierwszych zdań w nowym języku jest nie do zastąpienia. 

A przy okazji poznawania najważniejszych wyrażeń możesz w prosty sposób świadomie ćwiczyć wymowę. Dzięki temu wypowiadanie późniejszych wyrazów przyjdzie Ci dużo łatwiej.

“Dużo” czyli codziennie albo chociaż kilka razy w tygodniu. I ta rada tyczy się każdego poziomu języka.

Czytanie na głos pomoże Ci przyzwyczaić się do nowego brzmienia Twojego głosu, innego ułożenia szczęki i języka a także da Ci radość z samego faktu „mówienia” w obcym języku. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci potem tworzyć własne, spontaniczne wypowiedzi.

materiały do nauki na dywanie

POLECANE ŹRÓDŁA
francuski od podstaw

Podręczniki do nauki francuskiego od podstaw

 • wszystkie propozycje wydawnictwa Preston Publishing, ale głównie seria Gramatyka (Kod zniżkowy LITERKA30, 30% rabatu na wszystkie książki i e-booki do końca tego roku. Nie łączy się z innymi promocjami)
 • Grammaire en dialogue, niveau débutant A1-A2, CLE International
 • Francuski w cztery tygodnie, wyd. REA SJ
 • Francuski dla początkujących 220, ASSIMIL, wyd. Nowela
 • Atelier A1, wyd. Didier
 • Café crème, wyd. Hachette
Książki są dostępne m.in na stronie https://romanista.com.pl/.  Zapraszam do skorzystania z kodu rabatowego #LITERKA10%!, działa na cały asortyment.
Przed ostatecznym wyborem polecam przejrzeć pozycję, sprawdzić na ile podoba się wizualnie, na ile odpowiada Ci styl, narracja itp. Jeśli masz wątpliwości i chciałbyś skonsultować ze mną kwestię wyboru podręcznika, napisz do mnie.

Konta edukacyjne na YouTube i Instagramie

YouTube

kanały polskie:

kanały francuskie:

Instagram

polski:

 • achtenfrancuski
 • frankowariatka
 • unmomentsilvousplait
 • francuskie_korki
 • francuski_rozdział
 • k.artistique
 • francuskiwroliglownej
francuski
 • latelierblablabla
 • myfrenchstory
 • street_french
 • learnfrenchwithclemence
 • atfrenchies
 • ohmyfrenchclass
 • madameapaname
 • smileinfrench

Podcasty do nauki francuskiego od podstaw

Większość podcastów kierowana jest do uczniów będących już na poziomach od B1 w górę. Jest o co walczyć! 🙂

W ramach nauki od podstaw jest jednak parę świetnych propozycji:

 • Podcast Francais Facile – dostępny online, można wybrać temat, jest dialog z transkrypcją i do tego darmowy pdf z krótkimi ćwiczeniami… czy muszę mówić więcej? 🙂
 • French Podcast Français avec Pierre, dostępny na Spotify oraz na Apple.

Blogi i strony internetowe do nauki francuskiego

Blogów polskich i zagranicznych publikujących artykuły i dokumenty ze świetnymi opracowaniami różnych zagadnień gramatycznych czy zestawień słownictwa jest bardzo dużo. Poniżej znajdziecie listę moich ulubieńców:

francuska literka uśmiech apaszka

A NAUCZYCIEL?

Szczególnie na początku poprowadzenie przez nauczyciela może być cenne. Może, bo dużo zależy od Twojego stylu nauki i dotychczasowego doświadczenia. Osoby, które uczyły się już języka romańskiego, dużo łatwiej poradzą sobie z przebrnięciem przez pierwsze etapy nauki francuskiego. 

Zastanów się czego potrzebujesz. 

Myślę, że kursy grupowe mają szczególną zaletę dla uczniów początkujących – wspólna motywacja i komfortowe warunki przełamywania barier mówienia. Jeśli jesteś zainteresowana(y) zajęciami ze mną, zapraszam Cię do sprawdzenia aktualnych kursów. Na początek polecam jednodniowe warsztaty wymowy online.

CHCĘ WIĘCEJ

Świetnie! Chętnie pomogę Ci zacząć naukę francuskiego z moim kursem 10 dni z francuskim od zera

Z kolei kurs Rozsmakuj się w językach wyposaży Cię w odpowiednie narzędzia i uporządkuje nastawienie do uczenia się w taki sposób, żeby cieszyć się nauką i zacząć mówić w ulubionym języku. Na kurs składa się e-book oraz wideokurs. Możesz wybrać jedno albo drugie. Zasadnicza różnica: e-book zawiera ćwiczenia z języka francuskiego (na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym), a wideokurs — ćwiczenia uniwersalne, najczęściej oparte na języku angielskim. Oba produkty pomagają w uczeniu się w ogóle i są oparte na bardzo konkretnych przepisach na samodzielne lekcje.

Jeszcze inną opcją jest spotkanie się na indywidualne konsultacje.

Możesz też pobrać darmowego e-book’a.

1. Podstawowe zwroty i zasady wymowy

2. ÊTRE i AVOIR, zasady wymowy

3. Rodzajniki

4. Pytania

5. Zaimki dzierżawcze, rodzina, zwrot c’est oraz ce sont

6. Czasownik ALLER

7. Czasowniki kończące się na -ER i zainteresowania

8. Przeczenie

9. Samopoczucie, czasowniki zwrotne, odmiana przymiotników

10. Samopoczucie, czasowniki zwrotne, odmiana przymiotników

 • 10 lekcji wideo (1 dzień = 1 lekcja) - w sumie ok. 70 minut materiału

 • karty ćwiczeń (1 dzień = 1 karta ćwiczeń) - w sumie 21 stron

 • ścieżki audio w formacie mp3 (treść nagrań: lekcje wideo)

 • szablon do rozpisania realnego planu nauki

 • szablony fiszek do własnego stworzenia

Pamiętaj! Francuski jest w Twoim zasięgu 😉

MASZ PYTANIA? CHCESZ POLECIĆ COŚ OD SIEBIE?

Daj znać! Komentowanie na blogu jest może mniej intuicyjne, ale jak ktoś czyta artykuł, to zazwyczaj sprawdza też komentarze. Ja na pewno! 😉 I chętnie odpowiem na Twoje pytania, przeczytam Twoje polecenia. 

Powodzenia w nauce! Bon courage !

2 komentarze

 • To ja dodam swoje 3 grosze: Warto wykorzystać codzienne czynności typu robienie śniadania lub mycie zębów na słuchanie „w tle” francuskiego radia. Polecam ogólne radio France Info z uniwersalnym rejestrem języka https://www.radiofrance.fr/franceinfo. Na początku mojej przygody z francuskim bardzo mi to pomogło osłuchać się z językiem. Na początku rozumie się pojedyncze słowa, później wyrażenia, zdania a w końcu całe audycje.

  • Super! Zdecydowanie wplatanie języka w codzienność już od początku przyniesie super efekty, jest szansa, że wyrobimy sobie nawyk ♥️
   France Info od razu kojarzy mi się z France Culture. Też bardzo fajne audycje 🙂

Dodaj komentarz